فیوز مینیاتوری(ساختمان داخلی)

کاربرد و طرز کار فیوز مینیاتوری MCB

فیوز وسیله‌ای است که مدار های الکتریکی را در برابر عبور جریان غیر مجاز محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد فیوز عمل نموده و بدین ترتیب جریان برق، قطع خواهد شد. به عبارت ساده، فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند،  مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند.

فیوزهای مینیاتوری نوعی از فیوزها هستند که میتوانند مدارات را در برابر جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه بار محافظت نمایند. یک فیوز از این نوع ازدو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند , تشخیص جریان اتصال کوتاه بوسیله یک سیم پیچ (شماره 7 ) دارای تعداد دور کم و قطر زیاد ومیباشد . تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز ( بیمتال) میباشد که بوسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدنباعث عمل کنتاکت فیوز شده و مدار را قطع میکند .

فیوزهای مینیاتوری بر حسب نوع کاربرد به دو گروه تند کار و کند کار تبدیل میشوند . از فیوز تند کار جهت مدارهای روشنایی ( غیر موتوی )  و از فیوز تند کار جهت مدارات موتوری استفاده میشود .

 

/ 5 نظر / 90 بازدید
م وحدتی

سلام دوست عزیز انتهای متن را به این صورت اصلاح کنید که کلید «کندکار» برای مدارات موتوری استفاده میشود. ممنون و موفق باشید /

رضا

سلام ممنون از شما دوست بزرگوار که مفهوم کنتاکتور را با تصویر و به این گونه ارائه نمودید